ENGELSİZ SANAT ATÖLYESİ

Engelsiz Müzik Grubu

Engelli ailelerinden özellikle ağır zihinsel engelli ve çift engeli olan kardeşlerimizin vakit geçirebilecekleri, sosyal hayata dahil olabilecekleri, kültürel ve sanatsal bir takım etkinlikler konusunda müdürlüğümüze gelen talepler değerlendirilerek, ilçemizdeki ağır zihinsel engelli ve çift engeli olan vatandaşlarımıza yönelik bir “Ritim ve Müzik Grubu” oluşturuldu. 

Bu grupta kimi zihinsel engelli, kimi otizmli, kimi down sendromlu, kimi ise hem zihinsel hem de ortopedik engelli toplam 13 kardeşimiz yer almaktadır ve bu kardeşlerimizin her biri yeteneklerine ve becerilerine göre grup içinde farklı bir görev almaktadır.

Grup ilk kurulduğunda yetileri son derece yavaş olan, iletişim kurmakta güçlük çeken engellilerimiz sanatın iyileştirici gücü sayesinde bugün çok büyük yol kat ettiler. Kaslarının gelişiminden, algılamalarına, iletişim yeteneğinden, konuşmaya gözle görülür bir iyileşme sergileyen engellilerimiz öğretmenleri eşliğinde özel günlerde çeşitli ortamlarda sahne alarak ailelerinin ve bizim gururumuz haline geldiler.

 

Engelsiz Tiyatro Grubu

6 engelli oyuncunun yer aldığı "Engelsiz Tiyatro Grubumuz" Turgut Özakman’ın Töre adlı oyunu ile Başakşehirli tiyatro severlerle buluştu. Sanatın engel tanımadığını herkese ispatlayan grup, farklı sahnelerde oyunlarını sergilemeye devam ediyor.