BELEDİYE YENİ HİZMET BİNASI

Kuruluşundan bu güne Başakşehir ve Bahçeşehir'de bulunan iki merkezde hizmet veren Başakşehir Belediyesi, Başakşehir için çalışmaya bundan böyle geçtiğimiz ay taşındığı yeni binasında devam ediyor. Başak Mahallesi 5.Etap 1.Kısım Akşemsettin Caddesi'nde bulunan yeni kompleksinde tüm birimleriyle yer alan Başakşehir Belediyesi'nin yeni binası, İlçeye sunulan hizmetlerin kalitesi ve hızının daha da artmasına imkân verecek donanıma sahip. 2010 Mayıs ayında çalışmaları başlatılan yeni Belediye binası, 2010 Ekim ayında bitirildi. 4500 m2’lik alana kurulu bulunan binanın 1800 m2 büyüklüğündeki bahçesi de özel olarak yeşillendirilip, dekore edildi.

Hizmete Özel Mimari

Birbiriyle bağlantılı iki ana bloktan oluşan yeni binanın Akşemsettin Caddesi tarafındaki bloğunda Başkanlık makamı ve Başkan yardımcılarının odaları yer alıyor. Bu blokta, üzeri renkli desen işlemeli cam kubbe gün ışığının bina içine azami miktarda girişini sağlarken, blok cephelerinde yer yer kullanılan ahşaplarla da bir bütünlük oluşturuyor. Bu blokta Başkanlık makamı ve toplantı salonlarının yanı sıra, Başkan danışmanlarına ayrılan odalar yer alıyor. Modern mimari anlayışının geleneksel Türk yapılarından izler taşıyan hatlarla birleştirildiği bu blokta, giriş bekleme salonlarına ayrılan kısımlardaki oturma grupları ile tamamlıyor. Yeni binanın ikinci ana bloğu, Başkanlık makamının bulunduğu bölüme koridorlarla bağlanarak inşa edilen ve müdürlükler ile diğer hizmet birimlerinin yer aldığı üç kattan oluşuyor. Vatandaşlar ve belediye personelinin girişine ayrılan ana kapıyla diğer bloktan bağımsız olarak ulaşılabilen bu bloğun ilk katında işlem bankoları, vezneler, Beyaz Masa ve Çağrı Merkezi ile kimi müdürlükler yer alıyor.

İleri Teknoloji

Başakşehir Belediyesi'nin yeni binası, belediye birimlerinin kendi içindeki etkinliğin sağlanmasının yanında vatandaşlara sunulan hizmetlerin de verimini artırmak için tesis edilen özel donanımıyla da dikkat çekiyor. İleri teknolojinin kullanıldığı bu birimlerden biri de Çağrı Merkezi. Çağrı Merkezi, belediyeye ilçe genelinden gelen taleplerin, ilgili birimlere anında iletilmesine imkan veren son teknolojinin kullanıldığı bir iletişim altyapısıyla çalışıyor.

Gelişmiş teknojinin Başakşehirlilerin hizmetine sunulduğu bir diğer birim ise, blok zemin katında ayrılan geniş bir alanı kullanan 400 m2’lik Arşiv. Belediyeye yapılan tüm müracaat, resmi-özel kurum yazışmaları, faaliyetler ve hizmetlere ilişkin tüm belge ve kayıtların dijital ortama da aktarılarak tasniflendiği Arşiv, hem Belediye personeli hem de vatandaşlar açısından işlemlerin takibi ve neticelendirilmesinde olası zaman kayıplarının önüne geçiyor. Mesaide Yüksek Verimlilik Birim müdürlüklerinin blok katlarına düzenli olarak konumlandırıldığı yeni binada dikkat çeken bir başka husus ise, büyük cam paravanlarla ayrılmış çalışma alanlarıyla oluşturulan şeffaflık. Diğer tüm müdürlüklerin yer aldığı ikinci katta göze çarpan bu iç mekân tercihi de, sürekli canlı tutulan kurum içi iletişimle hizmet veriminin en üst seviyede sunulabilmesine yönelmiş. Katlar arasındaki geçişlerin bloğun her yerinden kolayca ulaşılan bir asansörle sağlandığı bina ihale ve toplantı odası yanında tüm Belediye personeline aynı anda hizmet verebilecek büyüklüğe sahip yemekhane ve donanımlı bir mutfağa da sahip.

Vatandaşların kullanımına açık toplam 2300 m2'lik 2 kattan oluşan otoparkın da bulunduğu yeni binanın çevre düzenlemelerinde de son aşamaya gelinmiş durumda. Başakşehir Belediyesi yeni binası, merkezi konumu ve ulaşım kolaylığıyla da yerel yönetim hizmetlerinin ilçe geneline sunulmasında önemli bir ivme kazandırıyor.