BAŞKAN'IN MESAJI

“Kurucu Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından Belediye Meclisimizce seçildiğim Başakşehir Belediye Başkanlığı görevime “Başakşehir için hayallerimiz büyük” diyerek başladık. Modern şehirciliğin model ilçesi Başakşehir’de, mesai arkadaşlarımla birlikte gece gündüz demeden “Size yakın” sloganıyla yüreklere dokunan, insana değer veren, yaşamı kolaylaştıran projelerimizi ve hizmetlerimizi hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.

İnsanı merkeze alan yeni projelerle, yeni hizmetlerle Başakşehirlilerin hayatını kolaylaştırmaya ve güzelleştirmeye çalıştık. Her şeyden önemlisi tüm çalışmalarımızı yaparken her zaman Başakşehirlilere yakın olduk ve olmaya devam edeceğiz. Başakşehir için kullandığımız “İlklerin ve enlerin şehri” söylemimize bir yenisini daha ekledik; “Mutluluğun şehri Başakşehir”… İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet; “Hüner, bir şehri yaşanılır kılmaktır. O da yetmez, orada yaşayanları mutlu kılmaktır” der. Bu anlayışla ilçemizi imar ederken insanlarımızı da mutlu etmeyi hedefliyoruz. Çocuğundan yaşlısına, gencinden yetişkinine, engellisinden kadınına tüm Başakşehirlilerin çağdaş belediyecilik hizmetlerinden en yüksek derecede ve eşit biçimde yararlandığı, birlikte huzur içinde yaşadığı “Mutluluğun Şehri Başakşehir”i oluşturmaya gayret ediyoruz.

Başakşehir, İstanbul’un yeni ilçelerden biri olmasına rağmen dev yatırımlarla birçok alanda model alınan bir ilçe olmaya devam ediyor. 104 bin m2’lik yüzölçümü ve 400 bin civarında nüfusuyla İstanbul’un yeni merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Başakşehir, coğrafi konumu itibariyle çok önemli bir noktada bulunuyor. Şöyle ki, Kanal İstanbul’un geçeceği üç ilçeden biri olacak. İstanbul’da raylı sistemlerden en çok yararlanan ilçelerden biri olan ilçemiz aynı zamanda İstanbul’un en yeşil ilçelerinden biri. Güvenli yapılarıyla deprem korkusunun yaşanmadığı ve ‘İstanbul’un en yaşanabilir’ ilçelerinden biri hatta yakın zamanda birincisi olacağız.

Türkiye’ye çağ atlatacak dev projeler İstanbul Yeni Havalimanı ve Kanal İstanbul Başakşehir’in değerine değer katacak. Sadece bu iki dev proje değil; TEM Yolu, Trakya Otobanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Yeni Havalimanı bağlantı yolları, yeni metro hatları, Avrupa’nın en büyük şehir hastanesi, Yeni İstanbul Hali, 3,3 milyon m2 alana kurulacak Spor Adası, Başakşehir, Kayaşehir ve Hoşdere Millet Bahçelerinin yanı sıra Başakşehir Yeni Kent Meydanı ile ilçemiz çok kısa süre içinde İstanbul’un parlayan yıldızı haline gelecek.

İlçemizin marka değerini de artıracak bu dev projeler, Başakşehir’in gelecekte hem ulaşım, hem iş olanakları hem de çevresiyle İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri hatta İstanbul’un yeni merkezi olmasını sağlayacak. Zira Napolyon’un “Dünya tek ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu” sözünü bir adım daha ileriye taşıyor ve diyorum ki; “Yakın gelecekte İstanbul’un başkenti, merkezi neresi?” diye sorulduğunda, cevap “Başakşehir” olacak.”