“SPOR’UN T’Sİ” PROJESİYLE ÇEKİRDEKTEN YETİŞECEKLER

Demirkol: Spor, ‘ders’ olmaktan çıkarılmalı

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen, “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesinin yeni sezon tanıtımı yapıldı.

Yorumcu Mehmet Demirkol, projenin çok önemli olduğunu ifade ederek, "Spor; beden eğitimi derslerindeki gibi ‘ders’ olmaktan çıkartılıp bir oyun ve eğlence haline getirilmeli. Ben hem Milli Eğitim hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızdan sürekli bunu rica ediyorum” dedi.

Dünya Şampiyonu Milli Tekvandocu Bahri Tanrıkulu, “Velilerimize sesleniyorum: Çocuklarınızın beden ve ruh sağlığı açısından onların mutlaka sporla ilgilenmelerini sağlayın” dedi.

Başakşehir Belediyesi’nin başlattığı “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesinin yeni sezon söyleşisi sporcu ve çocukları buluşturdu. 

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi'nde düzenlenen tanıtım programına; spor yorumcusu ve yazarı Mehmet Demirkol, Milli Tekvandocu Bahri Tanrıkulu ve Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Veysel Küçük’ün yanısıra Başakşehir Belediyesi Gençlik ve Spor İşleri Müdürü Selim Çelebi, Spor Parkları eğitmenleri ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

“Spor, ‘ders’ olmaktan çıkarılmalı”

Panelde konuşan spor yorumcusu ve yazarı Mehmet Demirkol, normalde bu tarz tanıtım etkinliklerine katılmadığını fakat Başakşehir Belediyesi’nin uyguladığı bu projeden çok etkilendiği için panele geldiğini dile getirerek, “Spor hayatın içinde ve hepimiz için olmalıdır. Spor; beden eğitimi derslerindeki gibi ‘ders’ olmaktan çıkartılıp bir oyun ve eğlence haline getirilmeli, tüm çocukların da buna katılımı sağlanmalı. Ben hem Milli Eğitim hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızdan sürekli bunu rica ediyorum” dedi. 

“Sağlık problemlerimi sporla atlattım”

Dünya Tekvando Şampiyonu Bahri Tanrıkulu, sporda yetenek taraması ve ölçümün çok önemli olduğunun altını çizerek, “Bir çocuğu küçük yaşlarda bir spor dalına yönlendirmek güzel olduğu kadar mesuliyet gerektiren de bir iştir ama ben Başakşehir Belediyesi’nin ve değerli hocalarımızın bunu başaracağına inanıyorum” diye konuştu. Küçük yaşlarda ciddi sağlık sorunları yaşadığını ve bunların tamamını sporla atlattığını ifade eden Tanrıkulu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Küçükken ciddi sağlık problemlerim varmış ve doktorların tavsiyesi üzerine spora başlatılmışım. Babamın beni evimizin yakınlarındaki bir tekvando salonuna yazdırmasıyla beraber hem sağlığım düzeldi hem de dünya şampiyonluğuna uzanan kariyerimin ilk adımlarını atmış oldum. Velilerimize sesleniyorum, çocuklarınızın beden ve ruh sağlığı açısından onların mutlaka sporla ilgilenmelerini sağlayın”

“Fikrimin iktidarda olduğunu görmek sevindirici”

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Veysel Küçük de böyle bir projenin kendisini çok mutlu ettiğini, yıllardır hayal ettiği bir uygulamanın nihayet gerçekleştiğini belirterek, “Fikrimin iktidarda olduğunu görmek sevindirici. Biz bu ülkede yıllarca sporun bir ilim mi yoksa film mi olduğunu tartıştık. Başakşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu proje çocukların sportif ve bedensel özelliklerini bilimsel metotlarla tespit edilip, daha başarılı olabilecekleri branşlara yönlendirilmeleri ve  ülkemize ait norm tablolarının oluşturulmasına katkı sağlanması son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Sporun T’si tanıtım toplantısı, panelistlere plaket takdiminin ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

Yayınlanma Tarihi: 27 Ekim 2018