SİVİL SAVUNMA EKİBİ ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

Başakşehir Belediyesi Sivil Savunma Ekibi, BÜ Kandilli Rasathanesi ile yapılan işbirliği kapsamında ilk eğitimlerini tamamladı. 16 eğitmen adayından oluşan ekip, doğal afetler konusunda ilçe sakinlerini bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapacak.  

Başakşehir Belediyesi, Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan Sivil Savunma Ekibi’nde yer alacak sivil savunma eğitmenlerinin yetiştirilmesi amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile işbirliği yaptı. Sivil Savunma Ekibi’ne, Kandilli Rasathanesi Afet Hazırlık Eğitim Birimi’nden Jeofizik Mühendisleri Yavuz Güneş ve Elif Çiftçi tarafından ilk eğitimleri verildi. 

Eğitimlere 16 eğitmen adayı katıldı 

Başakşehir Belediyesi Kademe Binası’nda 4 gün süren eğitime, belediyenin farklı birimlerden 16 eğitmen adayı katıldı. Sivil savunma eğitmeni adaylarına “ABCD Temel Afet Bilinci Eğitmen Eğitimi” ve “Yapısal Olmayan Tehlike Alanları Eğitimi” verildi. Eğitimlerle ilgili bilgi veren Jeofizik Mühendisi Yavuz Güneş, “Bu eğitim programında katılımcılara afetlere hazırlık konusunda gereken tüm bilgileri aktaracağız. Aldığımız tedbirlerle deprem tehlikesini belki ortadan kaldıramayacağız ama riski en aza indirmemiz mümkün.” 

Eğitmen adaylarını zorlu bir süreç bekliyor 

Sivil savunma eğitmeni adayları, eğitimlerde öğrendikleri hayati bilgileri bir yıl içinde 100 kişiye aktaracak.  Bu eğitimleri en az 4 kez tekrarlayarak verdiği eğitimleri belgeleyen adaylara, Kandilli Rasathanesi tarafından “Afete Hazırlık Eğitim Birimi Eğitmeni” sertifikası verilecek. Sivil savunma eğitmeni olmaya hak kazananlar, Başakşehir’deki sivil toplum kuruluşlarında, okullarda ve kamu kurumlarında doğal afetler konusunda toplumu bilinçlendirmeye yönelik eğitimler verecek. 

Yayınlanma Tarihi: 2 Mart 2019