OSCAR ADAYI “AYLA” BAŞAKŞEHİR'E KONUK OLDU

Başakşehir Belediyesi’nin kültür-sanat sezonu klasiklerinden Film Okuma Atölyesi’nde, 2017 yılında “En iyi yabancı film” dalında Türkiye Oscar Adayı gösterilen “Ayla” filmi ele alındı. Filmin yönetmeni Can Ulkay, Ayla’nın Türk askerinin sevgi ve şefkatini dünyaya anlatmaya devam edeceğini söyledi.

Başakşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen Film Okuma Atölyesi’nde, Kore Savaşı'nda yaşanan gerçek bir hikâyeyi anlatan “Ayla” filmi yorumlandı.

“Bu hikâye mutlaka film olmalı dedim”

Programa konuk olan filmin yönetmeni Can Ulkay, filmin Koreliler tarafından çekilen “Benim Koreli Kızım” belgeselinden esinlenerek senaryolaştırıldığını belirterek, “Belgeseli izlediğimde, ‘bu hikâye mutlaka film olmalı’ dedim. Filmi çekmeye bu duygu ve düşüncelerle başladık.” diye konuştu.

“Başlangıçta biraz korktuk”

Başlangıçta filmi çekme konusunda bazı korkular yaşadığını dile getiren Ulkay, “Her şeyden önemlisi film gerçek bir hikâyeyi anlatacak ve filme konu olan Astsubay Süleyman Dilbirliği de hayatta. Süleyman Amca'nın yaşadıklarını, onun istediği gibi beyaz perdeye yansıtabilecek miyiz diye çok düşündük. Neyse ki o da, Koreli manevi kızı da filmimizin galasına geldiler ve yapımcımız Mustafa Uslu’ya, ‘Evladım yaşadıklarımızı çok güzel anlatmışsınız’ diyerek teşekkür ettiler. Ayla, Türk askerinin sevgi ve şefkatini dünyaya anlatmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Sinemanın bir ekip işi olduğunu söyleyen yönetmen Ulkay, filmin çekimleri sırasında kaydedilen kamera arkası görüntüleri de seyircilerle paylaştı. 

Ayla filminin konusu ise şöyle: 

1950 yılında Kore Savaşı’nda yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay, kızı yanına alır ve ona Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye'ye geri dönme kararı çıkar. Ayla'yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dâhil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. 

Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2019