FİLM OKUMALARI ‘ASABİYİM BEN’ İLE FİNAL YAPTI

Başakşehir Belediyesi’nin kültür-sanat sezonunun klasiklerinden Film Okuma Atölyesi’nin sezon finalinde, Arjantinli yönetmen Damián Szifron’un “Asabiyim Ben” filmi ele alındı. Edebiyatçı-Yazar Sadık Yalsızuçanlar, ‘bir hiç uğruna’ yapılan hataların filmde ustalıkla işlendiğini söyledi. 

Başakşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü Nuray Kayacan’ın yaptığı Film Okuma Atölyesi’nde, öfkenin iliklere işlediği, dengenin her daim hassas olduğu bir toplumda, aşkların, nefretin ve intikam duygusunun hüküm sürdüğü birbirinden bağımsız bireylerin hikâyelerini anlatan “Asabiyim Ben” filmi yorumlandı.

“Bir hiç uğruna yapılan hatalar ustalıkla işlenmiş”

Programa konuk olan Edebiyatçı-Yazar Sadık Yalsızuçanlar, sinema filmleriyle ilgili olarak, “Cenab-ı Hakk’ın insana bahşettiği en muhteşem dillerden bir tanesi sinema. O yüzden dramaya ihtiyaç duyuyoruz” dedi. 

‘Asabiyim Ben’ filmindeki başarıyı, Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde katıldığı bir etkinlikteki çarpıcı örnekle anlatan Yalsızuçanlar, “Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde tamamı cinayetten hüküm giymiş kadın mahkûmlara yönelik düzenlenen bir yazı ve yazarlık atölyesine katılmıştım. Orada tanıştığım bir ablamızla sohbet etme imkânı bulmuştum. Ona ‘Ne yazıyorsunuz?’ diye sorduğumda ‘Hayatımı roman şeklinde yazıyorum’ demişti. Hangi suçtan dolayı hüküm giydiğini sorduğumda ise bir hiç uğruna eşini öldürdüğünü anlatmıştı. İşte filmde bu tarz ‘bir hiç uğruna’ yapılan hatalar ustalıkla işlenmiş.” diye konuştu.

Adalet kavramı üzerine derin düşünceler

Filmde suç ve ceza problemlerine dikkat çekildiğini dile getiren Yalsızuçanlar, sözlerine şöyle devam etti: “Adalet, kavramsal ve olgusal olarak en zor anlaşılan hatta anlaşılamayan konuların başında geliyor. O yüzden, “Bu neden böyle oldu?” sorusu meşruiyeti olmayan bir sorudur. Örneğin biz, zamanda bir kötülük yaparız, bunun karşılığı mutlaka başka bir şekilde karşımıza çıkar. Adaleti biz gerçek anlamda tanımlayamayız ve gerçekleştiremeyiz. Zahiren baktığımızda doğada da adalet yoktur. Kimi görme engelli doğuyor, kimi sağlıklı; kimi zengin bir ailede dünyaya geliyor, kimileri fakir. Peki, adalet kavramını nasıl tanımlayacağız? İşte film, izleyiciyi bu derin konular üzerine düşünmeye sevk ediyor.” 

İlgiyle takip edilen program, seyircilerin sorularının cevaplanmasının ve çiçek takdiminin ardından sona erdi.

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2019