“ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA SPORA YÖNLENDİRİN”

Merve Aydın ve Ali Gültiken’den ailelere tavsiye: “Çocuklarınızı mutlaka spora yönlendirin”

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen, “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesi söyleşilerine katılan Milli Atlet Merve Aydın “Birçok ailede maalesef ‘Çocuğum spora başlarsa derslerinden geri kalır’ endişesi var. Bu doğru değil. Çocuklarınızı mutlaka spora yönlendirin” dedi. 

Eski Milli Futbolcu Ali Gültiken de Sporun T’si Projesinin yetenekli sporcuların keşfedilmesi için çok önemli olduğunu ve ülke geneline yayılması gerektiğini söyledi. 

Başakşehir Belediyesi’nin başlattığı “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesinin yeni sezon ikinci söyleşisi sporcu ve çocukları buluşturdu. 

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa; eski Milli Futbolcu ve spor yorumcusu Ali Gültiken, Milli Atlet Merve Aydın ve Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Pınar konuşmacı olarak katıldı. Panelde ayrıca Başakşehir Belediyesi Gençlik ve Spor İşleri Müdürü Selim Çelebi, Spor Parkları eğitmenleri, öğrenciler ve aileleri de hazır bulundu.

“Bu proje ülkemizin tamamına yayılmalı”

Programda sporcu adaylarına hitap eden eski Milli Futbolcu ve spor yorumcusu Ali Gültiken, Başakşehir Belediyesi’ne ait Sporun T’si projesinin çok önemli ve başarılı bir proje olduğunu belirterek; “Bu çalışmada emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu proje, yetenekli sporcuların keşfedilmesi ve gelişim süreçlerinin takibi açısından son derece önemli. Bu proje ülkemizin tamamına yayılmalı” diye konuştu.

“İyi bir sporcu yetiştirmek için bilimsel verilere ihtiyacımız var”

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Pınar da,

sporcu yetiştirirken bilimsel verilerden faydalanmanın önemine dikkati çekerek; “Akademik bilgiyi spora dahil ettiği için Başakşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum” dedi. Pınar, şöyle devam etti: “Spor bir bilimdir ve bu sporu diğer bilim dallarından ayıran şey multidisipliner olmasıdır. Mühendislik, tıp, sosyoloji, psikoloji…Tüm bu bilim dalları sporun içindedir. İyi bir sporcu yetiştirmek için tüm bu bilimsel verilere ihtiyacımız var, İşte Başakşehir Belediyesi, Sporun T’si projesi ile bunu başarmıştır.”

“Lütfen çocuklarınızı spora yönlendirin”

Milli Atlet Merve Aydın ise, genç sporcu adaylarına kendi tecrübelerini aktardığı konuşmasında, “Ben, Başakşehir Belediyesi’nden bu projeyi ilk duyduğumda çok mutlu oldum. Çünkü benim spora başladığım dönemde bu tür imkânlar yoktu. Birçok ailede maalesef ‘Çocuğum spora başlarsa derslerinden geri kalır’ gibi bir endişe var.  Bu kesinlikle doğru değil. Bunun örneklerinden biri de benim. Spora başlamadan önce derslerim çok daha kötüydü ama sonra disiplinli bir şekilde hayatım düzene girdi. O yüzden buradan ailelere sesleniyorum: Lütfen çocuklarınızı spora yönlendirin. Herkes profesyonel sporcu olmayabilir ancak zihin ve beden sağlıkları için çocukların sporla ilgilenmesi kesinlikle şart” ifadelerini kullandı.

Konuşmacıların genç sporcu adaylarının sorularını cevapladığı Sporun T’si Projesi söyleşisi, panelistlere plaket takdiminin ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

Yayınlanma Tarihi: 1 Aralık 2018