ÇEVRE DEDEKTİFİ İSLAMOĞLU’NDAN İZCİLERE ÖĞÜTLER

Televizyon ekranlarında yayınladığı programlarla tabiatın korunması konusunda farkındalık oluşturan TV programcısı Güven İslamoğlu, Başakşehir Belediyesi İzcilik Kampı’nda izcilerle bir araya geldi.

İslamoğlu, dünyanın kaynaklarının hiç tükenmeyecek sanıldığını belirterek, “Bu doğru değil. Acil önlemler alıp doğayı korumazsak kaynaklarımız birer birer tükenecek. İzciler birer çevre dedektifi sayılır. Çevre ve su kaynaklarının korunmasında söz sahibi olmalısınız. Böyle gidersek 2070 yılına içme suyumuz kalmayacak” dedi.

Başakşehir Belediyesi tarafından 2011 yılından beri düzenlenen İzci Kampı’nda her hafta 300 öğrenci misafir ediliyor. Şamlar Tabiat Parkı’ndaki kampta 11-15 yaşları arasındaki  çocuklara izcilik eğitimi veriliyor. Genç izciler, yürüyüş, tırmanma, ok atma gibi çeşitli aktivitelerle eğlenerek izcilik görevlerini yerine getirirken, ilk yardım temel bilgileri, doğa ve çevreyi koruma ve kişisel gelişim dersleri de alıyor.

6. Dönem izcilerin Çevre ve Doğanın Korunması dersine CNN Türk’te Yeşil Doğa ve Çevre Dedektifi programlarıyla farkındalık oluşturan Güven İslamoğlu katıldı. Türkiye'nin çevre sorunlarını ekrana taşıyan İslamoğlu, izcilere tecrübelerini aktardı, merak ettikleri soruları cevapladı. 

“Su fakiri olma yolunda ilerliyoruz”

İzcilere yaptığı konuşmada Türkiye olarak yavaş yavaş su fakiri ülke olma yolunda ilerlediğimize dikkat çeken İslamoğlu şunları kaydetti: “Buna rağmen su kaynaklarımızı sürekli kirletiyoruz, çöplerimizi denize, nehirlere ve ormanlara döküyoruz. İstanbul da büyük risk altında. Böyle gidersek 2070 yılına içme suyumuz kalmayacak. Yapmamız gereken en önemli şey israf etmemek. Bunu yapacak olan sizlersiniz. Ben şu an 55 yaşındayım. Dedem bu dünyada yaşadı, bize devretti; biz de sizlere devredeceğiz.”

“Piknik alanlarına çöplerimizi bırakmamalıyız”

Pikniğe gidildiğinde mangal ateşi yakarak oksijen yerine karbondioksit soluduğumuza dikkat çeken çevre dedektifi İslamoğlu, “Maalesef son zamanlarda ülkemizde bir çöp sorunu var. Bazı insanlar ormanlarda piknik yaptıktan sonra atıklarını orada bırakıp gidiyorlar. Belediye toplasın diyorlar. Neden? O atıkları oraya belediye mi getirdi? Getirmedi. Siz getirdiniz. Etrafa duyarsızca attığımız bir pet şişe doğada yaklaşık 500 yılda çözülüyor.  Tabiattaki ağaca mecburuz ama kesiyoruz, denizlere mecburuz ama kirletiyoruz, sanıyoruz ki dünyanın kaynakları hiç tükenmez ama bu doğru değil. Acil önlemler alıp doğayı korumazsak kaynaklarımız birer birer tükenecek” dedi.

Genç izcilerin merak ettikleri soruları da cevaplayan Güven İslamoğlu, dersin sonunda izcilerle toplu hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Daha sonra İzci Kampı Koordinatörü Taceddin Özcan ile kamptaki yaşam alanlarını gezen İslamoğlu kampı çok beğendiğini ifade etti.

Bu yıl 6 hafta sürecek olan ve büyük kamp ateşi ile son bulacak İzcilik Kampına yaklaşık 2 bin izcinin katıldığı belirtildi. 

Yayınlanma Tarihi: 10 Ağustos 2018