BAŞAKŞEHİRLİ ÖĞRENCİLER DOĞASINA SAHİP ÇIKIYOR

Başakşehir Ahmet Kabaklı İlkokulu öğrencileri “Kendi Doğanı Kendin Koru, Plastikten Uzak Kal” yürüyüşü düzenledi.

Doğa dostu minik öğrencilere, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin ve Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da eşlik etti.

Doğasına sahip çıkan minik öğrenciler, çevrenin korunmasına yönelik mesajlar içeren pankartlarıyla hep birlikte yürüdü. Başakşehir Ahmet Kabaklı İlkokulu’nda başlayan yürüyüş Sular Vadisi’nde kadar devam etti. Yürüyüşe, öğrencilerin yanı sıra Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, Okul Müdürü Zeki Borcekli ve veliler katıldı.

Özellikle son yıllarda artan plastik kullanımının doğaya verdiği zararı göz önüne sermek isteyen öğrenciler, düzenledikleri yürüyüşle toplumsal farkındalık oluşmasına destek oldu.

“Disleksi” farkındalığı unutulmadı

Minik öğrenciler, yürüyüşte doğa sevgisi ve çevre bilincinin yanı sıra 1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası’nı da unutmadı. Öğrenciler, taşıdıkları pankartlarla disleksinin bir hastalık olmadığını ve sadece öğrenme güçlüğüne sebep olduğunu vurguladı.

Onlarca öğrenci, öğretmen ve velinin katıldığı “Kendi Doğanı Kendin Koru, Plastikten Uzak Kal” etkinliği, başladığı nokta olan okul bahçesinde sona erdi.

Plastikten uzak kalmak neden önemli?

Plastik kaplarda bulunan Bisfenol A BPA adlı maddenin kalp hastalıklarını arttırdığı ortaya çıkarılmıştır. Plastik kaplarda bulunan (BPA) maddesine maruz kalmanın kalp hastalıklarına yol açtığına dair önceki bulguları doğrulayan bilim insanları, bu maddenin şişelerde ve yiyecek paketlerinde kullanımının yasaklanması gerektiği savunulmaktadır. Amerikalı ve İngiliz bilim insanları, 2006 yılında Amerikan hükümetinin yaptığı ulusal beslenme araştırmasında elde eden bulgulardan yararlanarak yaptıkları araştırmada, idrarda yüksek oranda bulunan BPA’nın kalp kriziyle ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Ülkemizde: Prof. Dr. Selma Metintaş tarafından yapılan açıklamada; “plastik ve köpükten imal edilen bardaklardan uzun süre sıcak sıvı içenler kanser tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir” denilmektedir. Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer tarafından yapılan açıklamada; “Olasılık nedeniyle çok sıcak ve gazlı içeceklerin bu bardaklarda sunulması sakıncalıdır” uyarısı yapılmaktadır. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Selçuk Aksoy ise “usulüne uygun olarak üretilmiş ve gerekli denetimleri yapılmış plastik bardaklar gönül rahatlığıyla kullanılabilir” denilmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2018