ANILAR VE TÜRKÜLERLE “ŞİFA NİYETİNE” BİR GÖSTERİ

Usta tiyatro oyuncuları Altan Erkekli ve Veysel Diker’in sahneledikleri “Şifa Niyetine: Anılar-Türküler” adlı gösteri, Başakşehirli tiyatro severlerin beğenisini kazandı.

Başakşehir Belediyesi, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, usta tiyatro oyuncuları Altan Erkekli ve Veysel Diker’in birlikte sahnelediği “Şifa Niyetine: Anılar-Türküler” adlı gösteriyi Başakşehirli tiyatro severlerle buluşturdu.

Yaşam hikâyeleri ve sevilen türküler bir arada

Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde sahne alan Erkekli ve Diker, canlı orkestra eşliğinde türküler seslendirerek izleyicilerle sohbet eşliğinde keyifli bir oyun sergiledi. Usta oyuncuların “Müzikten Beri, Sözden Öte” olarak da adlandırdığı gösterinin ‘söz’ bölümünde Erkekli, sanat hayatına nasıl başladığını, hayat hikâyelerini ve tecrübelerini anlattı. ‘Müzik’ bölümünde ise Diker piyano, keman, kontrbas, gitar ve perküsyondan oluşan orkestra eşliğinde sevilen türküleri seslendirdi.

Gösteri Başakşehirlilerden tam not aldı

İkili, günden güne dünyanın tükettiği insana “Şifa Niyetine” diyerek sahneledikleri oyundaki uyumlarıyla izleyiciden tam not aldı. Altan Erkekli ve Veysel Diker de, yoğun ilgi karşısında memnuniyetlerini dile getirdi. Altan Erkekli, oyunla ilgili şunları söyledi:

“Veysel, türkü söylemeyi çok seviyor. Bir türkü cd'si çıkardı ve program yapmaya başladı. Bir gün beni Kadıköy'deki Taşra Kabare'ye izlemeye çağırdı. Gittiğim de sahneye davet etti. 'Hocamızdır, Altan abiyi çok severiz, ustamızdır, tiyatro yapmıyor üzülüyoruz' dedi. ‘Nasıl tiyatro yapmaya karar verdin abi?’ diye sordu. Sahnede hikâyemi anlattım. Seyirci, birlikte yaptığımız türkülü sohbeti çok sevdi. Ertesi gün konuştuğumuz da, ‘biz bunu neden bir gösteri haline getirmiyoruz’ fikri doğdu. Nasıl yaparız dedik, oturduk, öyküleri seçtik, fazla olanları çıkardık. Beklediğimizin ötesinde bir beğeni ile karşılaştık”.

Yayınlanma Tarihi: 10 Nisan 2018