• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
Çocukla doğru iletişim için “Anne baba” okulu

Ailede sevgi, saygı ve karşılıklı hoşgörü esas olandır diyen Aziz Küçükkelepçe, “Baskıcı ve otoriter, aşırı koruyucu, gevşek, tutarsız, ilgisiz ve kayıtsız, mükemmelliyetçi ve reddedici bir tutum olumsuz anne baba tutumları arasında yer almaktadır” dedi.


Medipol Mega Üniversite Hastanesi ve Başakşehir Belediyesi’nin organize ettiği anne baba eğitim seminerleri başladı.

 

Kayaşehir Necdet Yıldırım Bilgievi’nde Anne baba tutumları ile başlayan ilk eğitimi Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Gelişim Bölümü Öğretim Görevlisi Aziz Küçükkelepçe verdi. “Anne babalar çocuklarına karşı gösterdikleri tutum ve davranışlarla onların davranışları üzerinde doğrudan etki yaratmakla beraber onların kendilerini de modellediklerini gözden kaçırmamalıdırlar” uyarısında bulunan Küçükkelepçe, “ Annenin çocuğa karşı gösterdiği duyarlı ve sıcak yaklaşımın çocuk üzerinde olumlu duygular uyandırdığı ve bununla birlikte çocuğun annesiyle olan iletişiminin de olumlu yönde etkilendiği görülmektedir. Anneler gergin duygu durumlarını kontrol edip, anlayışlı bir tutum sergilediklerinde çocuklar da sakin ve ılımlı bir tutum içine girmektedirler” diye konuştu.

 

Demokratik ve güven verici olunmalı


Günümüzde anne baba tutumlarındaki olumlu ve olumsuz davranışlardan da bahseden Küçükkelepçe konuşmasının devamında şunları kaydetti, ”Olumlu ve olumsuz sergilenen her davranış anne ve babanın eseridir. Baskıcı ve otoriter, aşırı koruyucu, gevşek, tutarsız, ilgisiz ve kayıtsız, mükemmelliyetçi ve reddedici bir tutum olumsuz anne baba tutumları arasında yer almaktadır. Olumlu ve doğru olan güven verici, demokratik tutumdur. Bu aile yapısında kurallar bellidir ve bu kurallar sadece çocuk için değil, tüm aile üyeleri için koyulmuştur. Çocuğun duygu ve düşüncelerini ifade etmesine fırsat verilir. Çocuğa kabul görmeyen onaylanmayan davranışının uygun bir biçimde nedenleri açıklanır. Belirtilen sınırlar içinde de söz hakkı verilir. Çocukla sözel iletişim kurmak temeldir, çocuğun kişiliğine saygı gösterilir. Anne baba çocuğunu olduğu gibi kabul eder. Ailede sevgi, saygı ve karşılıklı hoşgörü esastır. Çocuğa yol gösterilir ve bu şekilde kendi kararlarını kendisi alması sağlanır. Çocuğa ihtiyacı olduğu durumda yardım edilir. Çocuğun bazı sorumlulukları almasına ve bunları yerine getirmesine izin verilir” şeklinde konuştu.

 

Son olarak ailelelere önerilerde bulunan Aziz Küçükkelepçe, çocukların kendilerini rahat ifade edebileceği ortamlar oluşturularak, çocuklarla kaliteli zaman geçirmenin önemle altını çizdi.

 

Mart ayı boyunca her Çarşamba 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşecek eğitimler Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden alanında uzman eğitmenler eşliğinde yapılacak. Anne baba tutumları, çocukla iletişim, çocuklarda teknolojinin kullanımı ve dil gelişimi üzerindeki etkileri ve okul başarısı üzerine eğitimler verilecek.


Yayınlanma Tarihi: 09-03-2018 14:43
İletişim
Canlı Destek İçin
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde