• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
Kariyer Seminerleri ile doğru tercih

Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu öğrencilere kendilerini diğer insanlardan ayıran özelliklerini keşfetmesi gerektiğini belirterek, “Başarılı ve mutlu olmak istiyorsanız swot analizi çıkartmalısınız, yani yapabildiklerinizi ve yapamayacaklarınızı, üstün ve zayıf özelliklerinizi ortaya koymalısınız” dedi.


Öğrencilerin kariyer planlarını yaparken doğru tercihlerde bulunmalarına yol gösterecek olan Kariyer Semileri Liselerde başladı.

 

Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği seminerlerde öğrencilerin gelecekleriyle ilgili verecekleri kararlarda belirsizliklerin ortadan kalkması hedefleniyor. Başakşehir genelindeki liselerde düzenlenen Kariyer Seminerleri Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman uzmanlığında gerçekleşiyor.

 

TOKİ Celalettin Ökten Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen seminerde kariyer ve meslek seçiminde öğrencilere yol gösteren Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Fatma Ayanoğlu, eğitim hayatında yaşadığı tecrübelerden ve öğrencilerin izlemesi gereken adımlardan bahsetti. Ayanoğlu, ”Üniversite tercihlerinizi yaparken ve tercih yaptıktan sonra iş hayatına atıldığınızda doğru tercih yapmış olmanın mutluluğunu yaşamanızı istiyoruz. Çünkü herkes kendine özeldir ve kendine özel yetenekleri vardır. Kariyer seminerlerinde de sizin bu özelliklerinizin farkına varmanızı istiyoruz. Öğrencilerimiz üniversiteyi sadece kazanmış olmak için tercih yapıyorlar. Zaman geçtikçe de yanlış tercihin vermiş olduğu pişmanlıkla okul bitiyor. Sınava hazırlanırken bölümünüze göre bir alana yöneliyorsunuz ve aslında üstün olduğunuz alan köreliyor. Oysaki çoklu zeka türüne göre her insanda farklı farklı zeka türleri var ve genç yaşta ortaya çıkartılırsa fark yaratıyor” diye konuştu.

 

Kendinizi tanımalısınız


“Hayatta her türlü engel karşınıza çıkabilir ama önemli olan sizin bir hedefinizin olması ve o yönde ilerlemenizdir” diyen Ayanoğlu şöyle devam etti; “ Gelecekle ilgili kendinizi nerede görmek istediğiniz bir vizyonunuz olmalı. Ben hangi işi yaparsam mutlu olurum sorusunu sormanız gerekmektedir. Beni diğer insanlardan ayıran özelliğim nedir? Bunun farkına varmalısınız. Kendinize bir swot analizi çıkartmalısınız yani yapabildiklerim ve yapamadıklarım, üstün ve zayıf özelliklerim gibi kendinizin analizini yapmalısınız. Kendinizin fark edemediğiniz özelliklerinizi ortaya çıkartmada öğretmenlerinizden, arkadaşlarınızdan ve ailenizden de destek alabilirsiniz. Çünkü kariyerinizi belirledikten sonra çalışacağınız iş hayatınız olacak ve insan sadece mutlu olduğu işte hiç çalışmıyormuş gibi hisseder ve başarılı olur” dedi.”

 

Öğrencilerin geleceklerini şekillendirecekleri bu yolda rehber olan Kariyer Seminerleri yıl boyunca devam edecek.

 


Yayınlanma Tarihi: 07-03-2018 11:28
İletişim
Canlı Destek İçin
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde