• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
Dünden bugüne devlette gizli yapılanmalar

Türkiye’yi kaosa sürüklemek isteyen 17-25 Aralık kumpasında yaşananlardan, dünden bugüne devlette oluşan gizli yapılanmalara kadar birçok konu Başakşehir’de gerçekleştirilen “Dünden bugüne devlette gizli yapılanmalar” söyleşisinde anlatıldı.


FETÖ’nün 17-25 Aralık kumpasından 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar olan sürecinin anlatıldığı“17-25 Aralık dünden bugüne devlette gizli yapılanmalar” isimli söyleşi Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Söyleşide gazeteci yazarlar Nevzat Çiçek, Ferhat Ünlü ve Halime Kökçe, dönemin yakın tanıkları olarak o süreci anlattı.

 

Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği söyleşiye Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Sebahatdin Kayas, Muammer Çınar, Mehmet Tayyip Tanrıkulu, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mahmut Yavuz ve vatandaşlar katıldı. Vatandaşlar, hain yapılanmanın dünden bugüne geldiği süreci öğrenme ve devletin içinde oluşan gizli yapılanmaların nasıl bir çalışma sistemlerinin olduğunu konuşmacılardan dinledi.

 

Süreçte Başakşehir’in tavrı netti


Gladio yapılanmasının Türkiye’nin NATO üyeliğinden bu yana olduğunu ifade eden gazeteci-yazar Ferhat Ünlü, “FETÖ yapılanmasını insanlarda görmeme söz konusuydu. Başakşehir Belediyesi en baştan, paralel devlet yapılanması ile FETÖ ile ilgili tavrını 17-25 Aralık tarihinden itibaren net bir şekilde koydu. Türkiye’nin NATO üyeliğinden bu yana 1952 tarihinden beridir hep Gladio olmuştur. 80 darbesinden sonra, FETÖ yapılanmasının yeşertilmesine göz yumuldu” ifadelerini kullandı.

 

İmkansızlıklar içerisinden Allah’ın kudreti ile çıktık

 

Her yılın sonunda bir Almanak yapılır ve o yıla ait tüm detaylara erişebilirsiniz. Bende sizlere 17-25 Aralık süreci ve geldiğimiz noktayı bir Almanak gibi sunmak istiyorum diyerek sözlerine başlayan Halime Kökçe, “ Olaylar Uludere’de vatandaşlarımızın katledilmesi ile başladı. Aslına bakarsanız her yeni yıla başladığımızda hep feci bir olayla başlıyoruz. Zaman geçtikçe bir kanıksamaya da dönüşse büyük bir sınav verdik. Gezi olayları, dershanelerin kapatılması, Ergenekon davası, MİT tırlarının durdurulması, gizli toplantıların dinlemesi, PKK saldırıların artması gibi birçok devleti ve milleti sarsacak olay yaşadık. FETÖ ile mücadelede devletin bütün kurumlarına yayılmak istense de kime güvenileceği bilinmediğinden zor bir süreç yaşandı ve imkansızlıklar içerisinde 17-25 Aralık’ın ilk operasyonu yapıldı. Geriye dönüp baktığımızda bütün bu süreci Allah’ın kudreti ile atlattığımıza inanıyorum. Türkiye aslında milletiyle ve siyasi iradesiyle bu taarruzları her bir sonraki aşamada üste çıkarttı ve 15 Temmuz darbe gecesine kadar geldi.  FETÖ denen yapının aslında sadece Türkiye’de de değil dünyada büyük bir istihbarat kolu olduğunu görüyoruz” dedi.

 

Türkiye umut medeniyeti inşa ediyor


Türkiye medeniyetinin kurulmasının dayandığı temellerden bahseden Nevzat Çiçek,” ABD korku ile bir medeniyet inşa etmeye çalışıyor. Ama Türkiye’de Osmanlıdan gelen bir gelenek olan umut inşa etmeye çalışıyor. Bizim operasyonlara uğramamızın temel farkı budur. Bir silah geliştirip, insanı vuruyorlar, tabiatı vuruyorlar ve korkutarak boyun eğdirmeye çalışıyorlar. Ama bizler herkesin sömürdüğü yerden bir umut oluşturmaya çalışıyorsun Somali örneğinde olduğu gibi. Mesele sadece FETÖ terör örgütü değildir. Dünyada bunun çok örneğini görüyoruz. Ama Türkiye’de halkın inancı her oyunu bozuyor. Geçmişimizde halkın tepkilerine baktığımızda kimse 15 Temmuz gecesi bir destan yazılacağını beklemiyordu. Planlarda bu yüzden ters tepti. 15 Temmuz meselesi bir FETÖ meselesinden ziyade işin içesinde NATO’nun da olduğu bir Gladyo yapılanmasının işgalinin adıdır. 15 Temmuz sürecinde geçmişte yaşadığımız darbe olaylarında ortaya çıkmayan bir halk hareketi gördük. Bunun nedenleri arasında güçlü bir liderlik mekanizması ve halkın AK Parti üzerinden kendi kazanımlarını kaybetme korkusu yer alır” dedi.

 

Konuşmaların ardından konuşmacılara çiçek takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

 


Yayınlanma Tarihi: 23-12-2017 12:50
İletişim
Canlı Destek İçin
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde