• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
Arduino ile masa lambası tasarımı

-Arduino ile masa lambası tasarımı

 

-Tasarım ve teknoloji Living Lab’de hayat buldu

 

Kağıt, yapıştırıcı ve ses sensörü kullanarak tasarlanan masa lambaları Living Lab’de görücüye çıktı.

 

Başakşehir Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Living Lab iki günlük Arduino ile kağıttan lamba atölyesini tamamladı. Atölyeye katılan tasarımcılar kağıttan yaptıkları masa lambalarını Ardunio ile hayata geçirdi.

 

Endüstriyel tasarımcı Pelin Öztürk önderliğinde gerçekleşen atölyede Öztürk, kağıtlarla tasarımın, hareket ve ses sensörü ile de Arduino’nun nasıl kullanılacağını katılımcılara anlatarak, “Tamamen kağıttan oluşan masa lambaları için iki çeşit model verdik. Birini seçen katılımcılar masa lambalarını tasarladı” dedi. Katılımcılar etkinliğin ilk  yarısında onlara verilen taslak çizimlerden faydalanarak bir masa lambası tasarladı. Çalıştayın ikinci yarısında ise Kemal Karaçuha eşliğinde ses ve hareket sensörlerini kullanarak aydınlatmalarının elektronik kısmını Arduino ile tamamladılar.

 

Etkinliğin Arduino aşamasında yanlarında getirdikleri bilgisayarlarla hareket ve ses kodlaması da yapan katılımcılar, tasarladıkları masa lambalarına kodlamayı uygulayarak kağıt lamları canlandırdı. Tasarımcı, mühendis ve öğrencilerin katıldığı atölyede Sabri Karakaya, “TV’lerde izlediğimiz akıllı ev aletlerinin bir farklı modelini bu etkinlikte uyguladık. Hem tasarım hem de teknolojinin buluştuğu etkinlik benim için farklı bir deneyim oldu teşekkür ediyoruz” dedi.

 


Yayınlanma Tarihi: 24-11-2017 11:52
İletişim
Canlı Destek İçin
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde