• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
Öğrenciler diyabette farkındalık için yürüdüler

Öğrenciler diyabette farkındalık için yürüdüler


Diyabete karşı beslenme dostları bir arada yürüdü


Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği ile yürütülen, Başakşehir İBB Fatih Sultan Mehmet İlkokulu Beslenme Dostu Okul Projesi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Diyabet hastalığına farkındalık oluşturmak için yürüyüş düzenledi.


Halk sağlığı uzmanı Dr.Pelin Şavlı Emiroğlu, “ Diyabetten korunmanın iki önemli koşulu olduğunu birincisinin sağlıklı beslenme ikincisinin hareket etmek” olduğunu söyledi.


Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite yapmayı bir hayat biçimine dönüştürmeyi hedefleyen yürüyüşe, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Tayyip Tanrıkulu, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, İlçe Sağlık Müdürü Doğan Uysal, Okul Müdürü Bülent Yılmaz, daire amirleri, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

 

Yürüyüş öncesinde çocukları Diyabet konusunda bilgilendiren Halk sağlığı uzmanı Dr. Pelin Şavlı Emiroğlu,“ Diyabetten korunmanın iki önemli koşulu vardır. Birincisi sağlıklı beslenme ikincisi ise hareket etmek. Sizlerin yürüyüş yapmanız çok önemli. Merdivenlerden inip çıkmalısınız, gün içerisinde küçük egzersizler yapmalısınız, sağlıklı beslenmelisiniz. Eğer şeker hastalığına yakalanırsanız vücudunuzdaki bütün organlar bundan etkilenecektir” şeklinde konuştu.

 

Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre; 1980’li yılların ortalarında 30 milyon olan diyabetli sayısının, 2000 yılında 151 milyona, 2006 yılında 246 milyona, 2011 yılında 366 milyona ve 2015 yılında 415 milyona ulaştığı bildiriliyor.

 

Dünya Diyabet gününe özel etkinlik


Diyabetin yaşı yoktur sloganıyla, Başakşehir İBB Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’ndan başlayan yürüyüş Sular Vadisi’nde devam etti. Protokol ile birlikte yürüyüş yapan ve renkli görüntüler sergileyen öğrenciler hazırladıkları pankart, yazı ve resimli mesajlarla diyabete dikkat çekti.

 

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ne özel koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, okullarda sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi, hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve desteklenmesi amacıyla başlatılan projede yaklaşık 350 öğrenci yürüdü.

 

Yürüyüş Sular Vadisi Sosyal Tesislerinde toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

 


Yayınlanma Tarihi: 14-11-2017 15:04
İletişim
Canlı Destek İçin
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde