• Rss
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Youtube
  • Youtube
Gelişen bölge Başakşehir, zirvede masaya yatırıldı

-Başakşehir’in gelişme vizyonu 13.Gelişen Bölgeler Zirvesi’nde konuşuldu


İstanbul’da gelişen bölgelerin gayrimenkul şirketleri yöneticileri, gazeteci ve ekonomi yazarlarının katılımı ile düzenlenen ‘Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin 13.sü Başakşehir’de gerçekleştirildi. Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen zirvede, Avrupa yakasında Yeni İstanbul olarak planlanan Başakşehir’in gelişimi değerlendirildi.


Kartoğlu, Gelecek seçim için değil, gelecek nesil için belediyecilik anlayışı ile hizmet ürettiklerine dikkat çekerek, “Nitelikli konut ve projelerle ilçemiz değer kazanıyor. Yaptığımız işlerde ruh ve sistem olmazsa vatandaşımızı mutlu edemeyiz. Sadece belediye işleri değil şehrin tüm sıkıntılarına kafa yoruyoruz. Bu bizim işimiz değil, lafını hiç kullanmadık. Başakşehir çok daha güzel olacak” şeklinde konuştu.


“BAŞAKŞEHİR DÜZENLİ GELİŞİMİ İLE YATIRIMCILARI ÇEKİYOR”


Programın açılış konuşmasını Hürriyet Reklam Grup Koordinatörü Gürcan Korkmaz, zirvelerin yapılma amacını şöyle aktardı, “Gelişimine hep beraber tanık olduğumuz yatırımcıların bu bölgeleri neden seçtiğini anlattığımız ve yılın sonunda da ‘Sing of the City Yarışması’ ile sonuçlandırdığımız bir çalışma. 28 Kasım’da yarışmamızın 5.’sini gerçekleştireceğiz. Başakşehir düzenli gelişimi ile yatırımcıların geldiği, bizimde gelmek zorunda olduğumuz bir ilçe. Projeyi sahiplenen Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Başakşehir’in yeni projelerle değerinin artacağını belirterek “Zirvelerimizi çok faydalı buluyorum. Burada konuşulanların gazeteye yansıtılması ile bir etkileşim gerçekleşiyor. Kentleşme ve geleceği görme konusunda çok iyi geri dönüşümler alıyoruz. Bölge ile ilgili de tanıtım gerçekleşmiş oluyor. Başakşehir bizim zirvemizin anlamına uyan, gelişen bir bölge. İstanbul açısından ülkemiz açısından önemli projelerin hayat bulduğu ilçe. 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yolları, metro projelerinin yapılıyor olması ilçeye çehresini değiştirecek ve geleceğe taşıyacak ve değerini artıracaktır. Burada önemli olan doğa ile uyumlu bir kentleşme esas olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

 

Hürriyet Gazetesi Yazarı Uğur Gürses ise, ekonomideki gelişmeleri değerlendirerek, “Türkiye döviz kazandırıcı işlemler olarak baktığımızda konut sektörü 4,5 milyar dolarlık bir gelire sahip. Önümüzdeki dönemde dış konjonktür olarak zorlu bir yokuş, inşallah önümüzdeki dönemde bunu atlatırız” değerlendirmesinde bulundu.

 

Gürses, sözlerini şöyle sürdürdü; “Son dönemde Türkiye’de işsizlik, istihdam konusunda en büyük sorun kadınların iş hayatına katılımı ve istihdamıdır. Merkezden uzak semtlerde kadınlar işlerinden çıktıklarında rahatça evlerine dönüyorlar mı? Bunun iki tane yanıtı var. Hem ulaşım hem de güvenliktir. İşten çıkınca toplu ulaşım araçları ile evinize rahat ulaşabiliyor musunuz? Güvenlik denince aklıma ilk gelen mahalle aydınlatılmış mı bu aklıma geliyor. İşte bir kentte kadın istihdamının sağlanması ve artması için ulaşım kolaylığı ve kadının kendini güvende hissetmesi en önemli unsurlardır.”

 

“BAŞAKŞEHİR İSTANBUL’UN MERKEZİ OLACAK”


Başkan Kartoğlu, gelecek seçim için değil, gelecek nesil için belediyecilik anlayışı ile hizmet ürettiklerine dikkat çekerek, “Nitelikli konut ve projelerle ilçemiz değer kazanıyor. Yaptığımız işlerde ruh ve sistem olmazsa vatandaşımızı mutlu edemeyiz. Sadece belediye işleri değil şehrin tüm sıkıntılarına kafa yoruyoruz. Bu bizim işimiz değil, lafını hiç kullanmadık. Başakşehir çok daha güzel olacak” şeklinde konuştu.

 

Kartoğlu, Napolyon’un “Dünya tek ülke olsa başkenti İstanbul olur” sözüne atıfta bulunarak, “Gelecekte İstanbul’un merkezi neresi? diye sorulduğunda cevap ‘Başakşehir’ olacak. Başakşehir ulaşım kolaylığı, İstanbul’daki raylı sistemlerden en çok istifade eden ilçe olması, İkitelli Organize Sanayii’ni içerisinde barındırıyor olması, Avrupanın en büyük Şehir Hastanesinin yer alacağı ilçe oluşu, İstanbul’un en büyük meydanına sahip ilçe oluşu, sportif manada olimpiyatların yapılabileceği tesislerin yer aldığı Olimpiyat Kenti oluşu ve yenilikçi fikirlerin hayat bulduğu teknoloji ve yaşam merkezi Living Lab’ın girişimci ve ar-ge uzmanlarının hizmetine sunulmuş olması ile ve yeni kurulduğu için düzenli bir şehir oluşu ile diğer ilçeler arasında fark oluşturuyor” diye konuştu.

‘İlçemize taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyorum’ ifadelerini kullanan Kartoğlu, “Burada bulunan inşaat şirketlerimiz ile birlikte ‘Daha yaşanılır bir Başakşehir’i inşa etme yolunda projeler üretmeye devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Program sonunda Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila katkılarından dolayı Başkan Kartoğlu’na plaket takdim etti. Bölgenin gelişme vizyonunun katılımcılar tarafından değerlendirildiği ‘13. Gelişen Bölgeler Zirvesi; Başakşehir’ toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

BAŞAKŞEHİR MEGA PROJELERLE DEĞERLENİYOR


“ULAŞIM VE GÜVENLİK SORUNU YOK”


MAKRO İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, Başakşehir’in siyasette, sporda ve şehirleşmede marka olduğunu söyleyerek, “Bölgenin en önemli avantajı planlı şehirleşme ile yola çıkmasıdır. Avrupa şehirlerinde olduğu gibi planlı büyüme yaşanıyor. İstanbul’da şehirleşme anlamında 3 temel sorunun deprem riski, ulaşım ve güvenlik problemi. Bu üç sorun Başakşehir’de yok. Bölge tüm bağlantı yollarının kesişim noktasında ve yapılan yol çalışmalarıyla trafik sorunu çözülmüş durumda. Başakşehir’in diğer önemli avantajı da arsa stokunun olması. İstanbul Avrupa yakasının haritasına bakınca büyük yatırımların burada yapılmasının şans değil mecburiyet olduğunu görüyoruz. Başkan hiçbir ilçede bu kadar geniş alan yok” şeklinde konuştu.

 

“UYGUN FİYATLI KONUT ÜRETİLMELİ”


FUZUL Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Akbal, Başakşehir bölgesinin ilk müteahhit firması olduklarını ve şirket merkezlerinin de bölgede bulunduğunu söyledi. 6 yıl önce Onurkent’te bölgenin ilk alışveriş merkezini hayata geçirdiklerini, binlerce konut teslim ettiklerini belirten Akbal, yeni yatırımlarında sürdüğünü ifade etti. Bölgeye ilk geldiklerinde çok fazla yapılaşma olmadığını, bugün ise bambaşka bir noktaya gelindiğini belirten Akbal, ilçenin geleceğinin daha parlak olacağını belirtti.

 

“70 BİN YENİ KONUT İHTİYACI”


EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Kısa zamanda gelişim gösteren ilçenin daha da gidecek yolu var. Bundan sonra Başakşehir’e yeni hikaye lazım. Şehir konut ve altyapı yanında meydanlar, oyun alanları, sinema, tiyatro salonu ve eğlence mekanları istiyor” dedi. 400 bin olan ilçe nüfusunun 2023’e kadar yüzde 47 artmasını beklediklerini belirten Çelik, “Bölgeye 200 bin nüfus gelecek. Hane halkı ortalaması ise 3 kişi. Bu da demek ki 70 bin yeni konut ihtiyacı doğacak. Bu noktada genç belediye başkanının öncülüğünde yeni bir hikaye ile yola devam edecek Başakşehir’in geleceği de parlak” şeklinde konuştu.

 

“GELECEĞİNE GÜVENİYORUZ”


Aktaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinkaya, “Bölge TOKİ ve Emlak Konut öncülüğünde bambaşka bir çehreye kavuştu. Bölgede tüm firmalar da üzerine düşeni yaptı. Başakşehir’de sosyal donatı alanları geniş, yeşile yer ayıran nitelikli projeler hayata geçti. Biz geliştiricilerin yanı sıra kamu yatırımları da Başakşehir’in gelişimi için önemli bir faktör oldu. Son olarak şehir hastanesinin de yapımı başladı. Biz Başakşehir’in geleceğine güveniyoruz” dedi.

 


Yayınlanma Tarihi: 13-11-2017 13:12
İletişim
Canlı Destek İçin
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde