E-Belediye Hizmetleri

Kent Rehberi

Elektronik İmar Durumu Sorgulama

Sosyal Yardımlar

Evlendirme Hizmeti

Beyan ve Vergi İşlemleri

Ruhsat ve İzinler

 • Rss
 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Youtube
 • Youtube

Destek Kart Nedir? • Başakşehir Belediyesi
 • Başakşehir Belediyesi
 • Başakşehir Belediyesi

Belediye tarafından nakit para yardımı yüklenmiş olan Destek Kartını alan ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlar belediye ile anlaşmalı -Başakşehir Belediyesi Destek Kart pos cihazının bulunduğu- alışveriş merkezlerinde kartlarını kullanabiliyor, tekel maddeleri dışında her türlü ihtiyacını kart sayesinde karşılayabiliyor. 

 

Bölgede faaliyet gösteren mağazalarla anlaşmaların sağlanmasıyla birlikte Mart 2011'den itibaren de Destek Kartta, giyim yardımı uygulamasına geçildi. Gelir durumuna göre yardıma uygun görülen ailelere bir de kıyafet yardımı yapılıyor. Evde yetim çocuklar varsa, buna ek olarak çocuklar bayramda da giydiriliyor. Karta giyim için yüklenen miktarlar, kişinin kışlık, yazlık (iç çamaşırına kadar) tüm giyim ihtiyacını karşılayabilecek yeterlilikte. 

 

Aileler kendilerine verilen kartı anlaşmalı marketlerdeki sisteme okuttukları takdirde, ne zaman yardım alabileceklerini, kalan bakiyelerini, ne kadar giyim ne kadar gıda alışverişi yapabileceklerini öğrenebiliyorlar. Senede bir ve altı aylık periyotlarla yardım yapılacak olan ailelerin, mağdur olmamaları için kartlarını sisteme okutarak alışverişe başlamaları önemli. 

 

Hane halkından 18 yaşından küçük, 6 yaşından büyük çocukların eğitim masraflarını da düşünülerek 5 TL ek yardım yapıyor. Yetim ve öksüz çocuklar varsa 5 TL daha ek yardımda bulunuluyor. 

 

Bir sosyal belediyecilik örneği olan bu uygulama için Başakşehir Belediyesi’nce ayrılan bütçe gıdanın, giyimin yanı sıra tekerlekli sandalye, eşya yardımı gibi çeşitli yardımları da kapsıyor. 

 

Destek Kartın amacı insanları tembelliğe alıştırmak değil, hayata zor şartlarda tutunmaya çalışan vatandaşlarımıza destek olmaktır. Bu sebeple projenin adı ‘DESTEK KART’tır. Yardım kriterlerini oluştururken insanların çalışıp çalışmadığına değil, aile içinde yaşayan insanların kişi başına düşen gelir miktarlarına göre yardım periyotları belirlenir. 

 


  

Destek Kart'a Nasıl Başvururum?

 

Destek Kart Hangi Marketlerde Kullanılabilir?

 

Destek Kart Hangi Giyim Mağazalarında Kullanılabilir?

 

 

İletişim
Canlı Destek İçin
444 0 669 7 gün 24 saat hizmetinizde